Odbyłeś skok ze spadochronem w tandemie i czujesz potrzebę rozwijania nabytych umiejętności? A może jeszcze nigdy nie skakałeś, ale chciałbyś zacząć na poważnie przygodę z tym sportem, szybując w powietrzu bez drugiej osoby na plecach? Jeśli tylko masz ochotę rozwijać się w tym kierunku, powinieneś zdecydować się na kurs spadochronowy. Pierwszym krokiem są tzw. szkolenia AFF. Gdzie możesz się zapisać na takie zajęcia i co zyskujesz dzięki nim? Sprawdź już teraz!
Szkolenie spadochronowe AFF – pierwszy krok do samodzielnych skoków
Skakanie w tandemie to świetna opcja dla tych osób, które chcą zasmakować swobodnego lotu bez konieczności zdobywania licencji. Przed wejściem do samolotu przechodzisz krótki kurs teoretyczny oraz praktyczny. Uczysz się podstawowych zasad bezpieczeństwa i przyjmowania prawidłowej pozycji w locie. Uprawnienia nie są potrzebne, gdyż nad prawidłowym przebiegiem skoku czuwa specjalista (tandempilot).
Niestety jest to kosztowne i, jeśli sport ten naprawdę Ci się spodobał, powinieneś zacząć swoją przygodę z samodzielnym skakaniem. Zyskujesz pełną kontrolę nad lotem, możesz rozwijać swoje umiejętności, a przy tym płacić dużo mniej za kolejne próby.
Specjalistyczne szkolenie spadochronowe AFF może być (choć nie musi) wstępem do uzyskania pełnej licencji skoczka. Zdając egzamin kończący kurs, zyskujesz uprawnienia do skakania, choć nadal pod okiem doświadczonego instruktora. W miarę nabywania umiejętności będziesz jednak mógł postarać się o Świadectwo Kwalifikacji wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jego uzyskanie umożliwia odbywanie w pełni samodzielnych skoków.
Spadochronowy kurs AFF – gdzie go zrobić?
Przed zapisaniem się na takie szkolenie musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań o to czy:
- w najbliższych tygodniach znajdziesz dużo czasu na realizację kursu,
- jesteś finansowo przygotowany na koszty związane ze szkoleniem (dodatkowe skoki, jeśli będą potrzebne),
- Twoje zdrowie pozwala Ci na uprawianie tego sportu,
- Twoja waga jest odpowiednia (100-110 kg to bezpieczne maksimum, dla jakiego projektowane są spadochrony).
Czas ma kluczowe znaczenie. Zaczynasz bowiem od około 8 godzin teorii, a następnie musisz wykonać kilka „lotów” treningowych. Ich ilość zależna jest od indywidualnych predyspozycji ucznia – przeciętnie do zdania egzaminu potrzeba od 6 do 10 skoków. Szkolenie AFF trzeba realizować w miarę regularnie, bez długich przerw. Im rzadziej trenujesz, tym wolniej nabywasz umiejętności. To znacząco wydłuża kurs i nierzadko zmusza do oddawania większej ilości skoków.
Zawsze wybieraj profesjonalne ośrodki szkoleniowe – spadochronowy kurs AFF pod okiem doświadczonych instruktorów
Wiedza oraz doświadczenie instruktorów również mają kluczowe znaczenie. Jeśli marzy Ci się samodzielne skakanie ze spadochronem, skorzystaj z naszej oferty kursów AFF. Skaczemy w kilku miastach w różnych regionach Polski, więc na pewno znajdziesz lokalizację bliską Twojemu miejscu zamieszkania. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz skorzystać z darmowych konsultacji. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i przede wszystkim upewnimy Cię, że masz predyspozycje do skakania ze spadochronem